به گزارش  سهیل موزیک به نقل از خبرآنلاین؛ چند روزی از فوران آتشفشان کیلاویا در هاوایی گذشته و روز به روز فوران‌های آن تشدید یافته و الان این شرایط نه تنها برای افرادی که در آن نزدیکی زندگی می‌کنند خطرناک است بلکه امکان سقوط هواپیماهایی که در آسمان این کوه پرواز می‌کنند وجود دارد.

خاکستر و غبار شدید ناشی از این فوران‌ها تا ارتفاع ۳۶۵۷ متری از دهانه آتشفشان را فرا گرفته در حال حرکت به سمت جنوب غرب است و هوا در منطقه “پاهالا” در ۲۹ کیلومتری قله ناسالم شده است. به گفته سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) هشدار قرمز هوانوردی به این منظور اعلام شده که فوران آتشفشان می تواند خاکسترها را در امتداد مسیرهای هواپیماها پرتاب کند.

این خاکسترها هم چنین خطری جدیبرای ساکنان جزیره هاوایی است؛ تاکنون گازها و گدازه‌های آتشفشانی ۳۷ خانه و سازه را تخریب و حدود ۲۰۰۰ نفر  را مجبور به تخلیه خانه خود کرده است.

به طور کلی از سال ۱۶۰۰ میلادی بیش از ۲۵۰هزار نفر به علت فوران آتشفشان‌ها جان خود را از دست داده‌اند. البته این آمار از سال ۱۹۸۰تاکنون به شدت کاهش پیدا کرده، اما این موضوع  علتی اتفاقی دارد چرا که از اوایل قرن اخیر بشتر آتشفشان‌هایی که فوران کرده‌اند در جایی دور از یک شهر بودند.

اما هنوز هم آتشفشان‌هایی وجود دارد، که فوران آنها می‌تواند جان هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر را تهدید کند:

۱- آتشفشان وزوو

کوه وزوو یا وزوویوس از معروف‌ترین آتشفشان‌های فعال ایتالیاست. این آتشفشان در شرق ناپل و در نزدیکی متاطقی با ۳میلیون نفر جمعیت قرار دارد. فوران این آتشفشان در سال ۷۹ میلادی چندین شهر را در ایتالیا نابود کرد.وزوو آخرین بار در سال ۱۹۴۴ فوران کرد.

۲- نیراگونگو

این کوه آتش‌فشانی که در مرکز قاره آفریقا در کشور کنگو قرار دارد در دهه اخیر ده‌ها بار فوران کرده و خطرات زیادی ایجاد کرده.

۳-پوپوکاتپتل

این کوه آتش‌فشانی در ۷۰کیلومتری یکی از بزرگترین شهرهای دنیا قرار دارد؛ مکزیکوسیتی، شهری با ۲۰میلیون نفر جمعیت. ترکیب عجیبی از آب و خاکستر در پوپو وجود دارد، این ماده پتانسیل چندین کیلومتر حرکت با سرعت زیاد را دارد.

۴- آتشفشان کراکتوآ

این کوه آتشفشانی که در اندونزی قرار دارد در سال ۱۸۸۶ فوران کرد انرژی ۱۸ هزار برابر بمب هیروشیما آزاد کرد و منجر به ایجاد سونامی شد که جان ۳۶ هزار نفر را گرفت.

۵- چانگبایشان

این آتشفشان در چین قرار دارد و یکی از بزرگترین فوران‌های ۱۰هزار سال اخیر در آن رخ داده، چیزی ۱۰هزار برابر آتشفشان کراکتوآ، از سویی  امکان تشکیل مخلوط خاکستر و آب در این آتشفشان هم وجود دارد که این موضوع می‌تواند جان ۱۰۰ هزار نفر را در خطر بیاندازد.

مدتی است این آتشفشان خاموش بوده اما تحقیاتی در سال ۲۰۰۰ انجام شد که نشان داد فعالیت‌های آن روبه افزایش است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.