در ابتدای این نشست کریم غفوری مدیر شبکه مستند صحبت کرد و گفت: جشنواره تلویزیونی مستند در ۴ فصل در سال ۹۶ با دو هدفگذاری اصلی برگزار شد. اولین هدفگذاری، شناسایی و حمایت از مستندسازانی بود که تا قبل از آن بستری برای دیده شدن آثارشان نداشتند همانطور که می دانید مهمترین بستر برای دیدن آثار مستند، تلویزیون است و اگر اثری در تلویزیون به نمایش دربیاید می تواند در سطح وسیعی دیده شده و پیام آن به مخاطبان برسد. جشنواره تلویزیونی مستند به عنوان هدف اول خود کمک به دیدن شدن آثار خود را قرار داد و در این بستر خیلی از مستندسازانی که قبلا فرصت ارائه آثار نداشتند، آثارشان ارائه شد و مورد قضاوت مردم قرار گرفت.

هدف گذاری دوم مربوط به تعامل بین مخاطبین شبکه و شبکه مستند بود که در چارچوب آرای مردم که مخاطبین به آثار می دادند، این تعامل به وجود آمد.

وی ادامه داد: در جریان اولین جشنواره تلویزیونی مستند، ۹۱۶ اثر در سامانه جشنواره ثبت نام کردند و ۶۴۸ اثر به دبیرخانه آن رسید که مورد بازبینی قرار گرفت. از این تعداد ۱۷۹ اثر در ۳ بخش کوتاه، نیمه بلند و بلند به جشنواره تلویزیونی مستند راه یافت. این اثار در قالب ۱۲۰ باکس تلویزیونی در چهار فصل به نمایش درآمد و در هر فصل دو اثر توسط هیئت داوری جشنواره و آرای مردمی به عنوان برگزیده انتخاب شد. بنابراین در هر فصل، ۶ اثر منتخب داشتیم و نهایتا در چهار فصل جشنواره ۲۴ اثر برگزیده شد. امروز و در اختتامیه فصل چهارم ۶ اثر برگزیده این فصل نیز معرفی خواهد شد.

غفوری به روند صعودی آرای مردمی در طول چهار فصل اشاره کرد و گفت: نکته مهم در طول برگزاری این چهار فصل روند صعودی آرای مردمی بود و در هر فصل نسبت به فصل گذشته شاهد افزایش آرای مخاطبین بودیم.

مدیر شبکه مستند به تشریح نحوه برگزاری دوره دوم جشنواره تلویزیونی مستند پرداخت و گفت: دوره دوم این جشنواره با تغییراتی در سال ۹۷ برگزار خواهد شد. از جمله این تغییرات این است که جشنوراه در یک فصل برگزار خواهد شد و تعداد آثار منتخب آن فصل را افزایش خواهیم داد. فراخوان این جشنواره آماده شده است و امکان ارسال آثار مهیا است و مستندسازان می توانند آثار خود را ارسال نمایند. فصل دوم جشنواره تلویزیونی مستند طبق برنامه زمانبندی در تابستان ۹۷ برگزار خواهد شد.

در ادامه این نشست محمد میرتیموری، دبیر جشنواره تلویزیون مستند صحبت کرد و گفت: فصل چهارم این جشنواره از ۲۳ دی ماه ۹۶ تا ۲۸ اسفندماه به روی آنتن شبکه مستند رفت. در این فصل ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر در نظرسنجی جشنواره شرکت کردند و بنابر احتساب فصل گذشته مجموع آرای مخاطبین به ۲۳۸ هزار و ۳۱۱ نفر رسید. نکته مهم در این نظرسنجی روند صعودی فصل به فصل این نظرسنجی بود.

وی اضافه کرد: از میان ۱۷۹ اثری که در چهار فصل جشنواره به روی آنتن شبکه مستند رفت، ۷۲ اثر (۴۰ درصد) آثار تهرانی ها بود و ۱۰۷ اثر (۶۰ درصد) از فیلم سازان شهرستانی بودند و از این جهت شاهد اتفاق بزرگی هستیم. امیدواریم در دوره دوم جشنواره نیز فیلم سازان با استعداد شهرستانی را به بدنه سینمای مستند کشور اضافه کنیم.

مدیر شبکه مستند در پاسخ به سوالی مبنی بر پذیرش نگاه های متفاوت و پخش این آثار در شبکه مستند گفت: مابا طیف های مختلفی از مستندسازان به طرق مختلف کار می کنیم نمایش آثار (کمک به تولید آثار) و پشتیبانی از آنها از جمله برنامه های شبکه مستند است. طبعا سینمای مستند کشور، عرصه وسیعی است و سینمای مستند در سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته است. شاید تلویزیون به تنهایی نتواند از تولید همه آثار حمایت کند به نظرمان مهمترین از تولید، کمک به دیده شدن آثار است و ما در این جهت حرکت کرده ایم. به عنوان مثال با تمام مراکز مستندسازی از جمله مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، انجمن سینمای جوان، حوزه هنری و… در ارتباط هستیم و طی تفاهمنامه هایی که با آنان داریم تولیدات شان را به نمایش درمی آوریم. در سیاستگذاری مان به این نتیجه رسیده ایم که با نگاه های مختلف تعامل داشته باشیم مگر تا جایی که یک موضوع با اصل انقلاب و نظام در تعارض باشد.

محمد میرتیموری در پاسخ به سوالی در خصوص فروش آثار این جشنواره در فضای اینترنتی گفت: در دور دوم جشنواره با سایت سینما مارکت به توافق رسیده ایم تا آثاری که فیلم ساز آن منعی برای پخش نداشته باشد در قالب دی وی دی ارائه شده و به فروش برسد.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.