۶۰ میلیون متر مکعب آب در کشاورزی آذربایجان شرقی صرفه جویی شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با اجرای طرح اصلاح الگوی کشت در مزارع و باغ های استان، بیش از ۶۰ میلیون مترمکعب در منابع آبی صرفه جویی شده است.

به گزارش سهیل موزیک به نقل از ایرنا، ایوب ایرانی فام با بیان این که با توجه به شرایط اقلیمی، تغییرات آب و هوایی، توان و مزیت نسبی تولید، هر محصول یک الگوی خاصی را از نظر اصلاح کشت می طلبد، گفت: سازمان جهادکشاورزی استان با بررسی های کارشناسی و تخصصی تغییرات الگوی کشت در مناطق مختلف درصدد افزایش بهره وری آب در کنار تولید مناسب و اقتصادی است.
وی گفت: کشت محصولات پرتوقع نسبت به آب از جمله سبزی و صیفی جات در محیط های کنترل شده و مجتمع های گلخانه ای از برنامه ریزی های زیربنایی سازمان در راستای صرفه جویی در منابع آبی و تولید بیشتر در واحد سطح است.
ایرانی فام ادامه داد: بر همنی اساس احداث مجتمع های گلخانه ای مورد حمایت کامل دولت محترم تدبیر و امید بوده و جزو برنامه های اقتصاد مقاومتی است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان اظهار داشت: با توجه به این که باغ های درجه ۲ و ۳ استان در حوضه دریاچه ارومیه واقع شده اند، جایگزینی باغ پسته و مزارع زعفران به جای باغ های درجه ۳ و حذف آنها بهترین گزینه در راستای اصلاح الگوی کشت و استفاده بهینه از آب است.
ایرانی فام با اعلام این که ۹۵۰ هکتار باغات پسته در سطح استان جایگزین باغ های درجه ۳ شده اند، گفت: با عملیاتی کردن این امر در هر هکتار بیش از ۳۰۰۰ مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شده و در مجموع نزدیک به ۳ میلیون مترمکعب از هدر رفت منابع آبی جلوگیری شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به کشت محصولات علوفه ای در حاشیه رودخانه ارس و آب بر بودن این محصولات، اعلام کرد: با کاهش سطح زیرکشت پیاز از ۹ هزار هکتار به ۴ هزار هکتار در سطح استان و جایگزین کردن محصول کلزا به جای پیاز، سعی شده است تا هم تعادلی از نظر تولید و عرضه به وجود بیاید و هم در مصرف آب صرفه جویی شود.
وی با تاکید بر اجرای برنامه اصلاحی الگوی کشت در مزارع و باغ های آذربایجان شرقی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات بانکی، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی، تهیه نهال های قابل قبول، لیبل دار و شناسنامه دار درختان میوه برای بهره برداران، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش در خصوص محصولات باغی و زراعی، تسهیلات سرمایه ای برای فعالیت های گلخانه ای از خدمات حمایتی و هدایتی سازمان جهادکشاورزی استان در راستای اصلاح الگوی کشت است.
بر اساس نتایج سرشماری کشاورزی سال ۱۳۹۳ وسعت اراضی زراعی استان یک میلیون و ۱۰۱ هزار و ۴۶۷ هکتار و مساحت باغ ها و قلمستان ها ۹۵ هزار و ۸۲۲ هکتار است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.