منطقه آزاد ارس آینده روشنی دارد/توسعه مناطق آزاد با درآمد پایدار

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: منطقه آزاد ارس در چندماه اخیر به بلوغ رسیده است و تحول‌های زیرساختی را تجربه می‌کند و واقعا آینده روشنی دارد.

به گزارش سهیل موزیک به نقل از  مهر، پروانه مافی صبح امروز در شانزدهمین نشست معاونان و مدیران فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مناطق آزاد کشور که به میزبانی منطقه آزاد ارس درحال برگزاری است، گفت: توسعه منابع درآمدی پایدار، موضوعی جذاب در دنیای اقتصاد امروزی است.

وی با اشاره به اینکه توسعه منابع پایدار در مناطق آزاد از اهمیت ویژه و مضاعفی برخوردار است، افزود: این موضوع برای تداوم مسیر آماده‌سازی مناطق آزاد برای حضور سرمایه‌گذاران می‌تواند بسیار موثر باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درحال حاضر منابع مناطق آزاد از بودجه‌های هزینه‌ایِ، طرح‌های عمرانی، وجوه درآمدها، وجوه حاصل از عوارض تشکیل می‌شود که این منابع در برابر پروژه‌های عمرانی مناطق کم است.

مافی در ادامه تشریح کرد: عدم تعامل بین درآمدها و هزینه‌ها، توازن را در هر سیستمی برهم می‌زند و یکی از اقدامات ما در پایدار نمودن فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد تنوع‌بخشی به منابع درآمدی است.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس همچنین درمورد تنوع‌بخشی به منابع درآمدی در منطقه آزاد ارس اعلام کرد: منطقه آزاد ارس کانال‌های متعددی برای کسب درآمد دارد و در سال‌های اخیر بیش‌ترین بودجه صرف تامین منابع مالی پروژه‌های عمرانی بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه منطقه آزاد ارس، منطقه بزرگی از نظر وسعت است، تاکید کرد: ظرفیت‌های بسیار بالایی در مناطق آزاد ارس نهفته است و باید از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در سایه فعالیت‌های متعدد، منطقه آزاد ارس در چندماه اخیر به بلوغ رسیده است و تحول‌های زیرساختی را تجربه می‌کند و واقعا آینده روشنی دارد.

وی از آماده‌سازی طرحی دوفوریتی توسط نمایندگان مجلس درخصوص اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد کشور خبر داد و گفت: بودجه مهم‌ترین سند سیاست‌گذاری دولت است و در بودجه سالانه کشور اصل جامعیت بسیار مطرح و قابل قبول است.

وی ادامه داد: طبق این اصل تمام مبادلات مالی دولت می‌بایست برای نمایندگان مجلس روشن و شفاف باشد.

مافی تاکید کرد: از زمان تشکیل شورای عالی مناطق آزاد کشور مقرر شده که مناطق آزاد از طریق خدمات شهری، فرودگاهی و صادراتی درآمد کسب کنند و طبق ماده ۲ قانون مربوط به مناطق آزاد، مقرر شده بود که مناطق آزاد جدای از بودجه سالیانه و عمومی کشور منابع درآمد داشته باشند.

وی ادامه داد: ۲۵سال است که از این قانون و تصویب آن می‌گذرد اما همچنان بخش اعظمی از منابع درآمدی مناطق آزاد از طریق فروش زمین که جزو اموال عمومی کشور محسوب می‌شود، تامین می‌شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: تاکنون ۱۰ها هزار میلیاردتومان تحت عنوان بودجه به مناطق آزد تخصیص یافته است اما نظارت حداقلی بر چگونگی هزینه این بودجه‌ها انجام شده است.

وی خطاب به مدیران مناطق آزاد ارس گفت: باید خلاقانه به سوی منابع درآمدی پایدار بروید چراکه شرایط دولت و کشور به گونه‌ای است که باید فارغ از روندی که در گذشته داشتیم، به سوی ایجاد منابع درآمدی پایدار حرکت کنیم.

مافی در قالب راهکارهایی برای توسعه منابع درآمدی پایدار تشریح کرد: فعال‌سازی شبکه بازاریابی بین‌المللی، حمایت‌های قراردادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و مشارکت در طرح‌های توریستی و کشاورزی از طریق اجاره زمین، می‌تواند راهکارهایی برای توسعه منابع درآمدی پایدار در مناطق آزاد باشد.

وی همچنین بر ضرورت استفاده از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های محلی هرمنطقه تاکید کرد و افزود: الگوی توسعه مناطق آزاد باید به سمت بومی‌ بودن و استفاده از ظرفیت‌های محلی پیش برود و ما می‌بینیم که منطقه آزاد ارس به استفاده از نیروهای بومی در بدنه سازمان، توجه ویژه‌ای داشته است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر ضرورت مقابله با قاچاق کالا در مناطق آزاد کشور گفت: مناطق آزاد نمی‌توانند بزنگاه قاچاق کالا باشند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.