استاندار آذربایجان شرقی خبر داد: تخصیص کمتر از ۵۰ درصد از اعتبار احیای دریاچه ارومیه

استاندار آذربایجان شرقی گفت: طی سه سال گذشته، تخصیص اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه زیر ۵۰ درصد بوده است. 

 به گزارش سهیل موزیک، مجید خدابخش در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه، با بیان این‌که احیای دریاچه ارومیه جزو اولویت‌های کاری ماست، اظهار کرد: با خشک شدن دریاچه ارومیه نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در معرض تهدید قرار می‌گیرند که تبریز نیز یکی از پر جمعیت‌ترین نقاط در مسیر بادهای نمکی دریاچه بوده و ریزنمک‌ها می‌تواند زندگی مردم را فلج کند.

 وی افزود: طی چهار سال برای احیای دریاچه ستاد مرکزی ایجاد شد که در آن ۲۷ اولویت و راهکار به عنوان بسته تدوین شد و همه باید برای اجرای آن همکاری کنیم.

وی با بیان این‌که جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه برای توجیه کشاورزان، باغداران و روستاییان برگزار می‌شود، گفت: برای جلوگیری از خشک شدن دریاچه ۲۷ راهکار ارائه می‌شود.

 استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای احیای دریاچه ارومیه، افزود: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برخی از سدها متوقف و حدود سه هزار و ۵۰۰ چاه غیرمجاز مسدود شده است.

 وی افزود: آبیاری قطره‌ای و تحت فشار زمین‌های کشاورزی نیز مصرف آب را کاهش نداده بلکه افزایش زمین‌های زیرکشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را به دنبال داشته است.

خدابخش خاطرنشان کرد: طرح تصفیه خانه فاضلاب شهر تبریز توسط شرکت آب و فاضلاب اجرا می‌شود و مقرر شده ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب را به پیکره‌ی دریاچه وارد کند، ولی این پروژه نیز با کمبود بودجه مواجه است.

 وی با تاکید بر این‌که روستاییان و کشاورزان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باید متوجه موضوع خشک شدن دریاچه شوند، گفت: با خشکی دریاچه، زندگی روستاییان و دامداران تحت تاثیر قرار می‌گیرد و اگر معیشت جایگزین برای آن‌ها تعریف نکنیم با زور هم‌ نمی‌توانیم در جهت تحقق اهداف حوزه فرهنگی و اجتماعی گامی برداریم.

 استاندار آذربایجان شرقی از اختصاص ۳۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای روستاییان و مناطق محروم خبر داد و گفت: اگر در این مناطق پروژه‌های معیشت جایگزین، معرفی شود، می‌توانیم روستاییان را از لحاظ مالی تامین کنیم.

ایسنا

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.