نوید محمد زاده

تهران (سهیل موزیک) – برندگان بخش‌های مختلف رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» معرفی شدند و جعفر پناهی، مجید مجیدی و نوید محمدزاده جوایز اصلی این جشنواره را از آن خود کردند.

به گزارش ستاد خبری سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، مراسم اختتامییه سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان عراق، «فؤاد جلال» رئیس کمپانی سینمایی «مستی فیلم» و دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران بخش رقابتی فیلم‌های بلند مستند، «بابکر دره‌ای» مدیر کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه، «کیانوش عیاری» کارگردان سرشناس سینمای ایران، «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سرشناس سینمای ایران، «بهزاد فراهانی» بازیگر باتجربه سینما، تئاتر و تلویزیون ایران، «دانر عمر فارس» مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، «کامبوزیا پرتوی» کارگردان باتجربه سینمای ایران، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز، عکاس و مدیر هنری، «شعله شریعتی» داور بخش فیلمنامه جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، «مهرداد اسکویی» مستندساز ایرانی، «مهدی قربانپور» مستندساز و دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «وارش»، سید «مالک هاشمی» رایزن فرهنگی کنسولگری ایران در سلیمانیه، داوران بخش‌های مختلف رقابتی جشنواره، کارگردانان کشورهای مختلف جهان، نماینده جشنواره‌های جهانی فیلم و علاقمندان به هنر سینما، با اجرای خانم «لینا رضا» در تالار هنر شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد و برندگان بخش‌های مختلف رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» معرفی شدند و جایزه کاج زرین این جشنواره و لوح تقدیر به آنان اهدا شد.

بخش رقابتی اصلی فیلم‌های بلند «سینمای جهان»:
اعضای داوران بخش رقابتی اصلی فیلم‌های سینمایی «سینمای جهان»، شامل آثار بین‌الملل و ملی سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «کارولین مکدونالد» Carolyn MacDonald ـ رئیس هیئت داوران و کارگردان از کشور آمریکا، «غسان عبدالله» Ghassan Abdallah کارگردان سوری مقیم کشور انگلستان، «ریس گراهام» Rhys Graham فیلمنامه‌نویس و کارگردان از کشور مالزی، «کاظم اُز» Kazım Öz کارگردان از کردستان ترکیه و همچنین «پریمندرا مازدومر» Premendra Mazumder منتقد و نویسنده سینمایی از کشور هندوستان؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

جایزه ویژه هیئت داوران:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «دزدان فروشگاه» Shoplifters به کارگردانی «هیروکازو کورئیدا» Hirokazu Kore-eda از کشور ژاپن اهدا شد.

بهترین فیلم:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره توسط «کیانوش عیاری» کارگردان سرشناس سینمای ایران به فیلم سینمایی «سه رُخ» Three Faces به کارگردانی «جعفر پناهی» از کشور ایران اهدا شد که خانم «طاهره سعیدی» همسر این کارگردان، به نمایندگی از ایشان این جایزه را دریافت کرد.

بهترین کارگردانی:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم سینمایی «آن سوی ابرها» Beyond The Clouds به کارگردانی «مجید مجیدی» از کشور هندوستان اهدا شد که به نمایندگی از ایشان، «سیف‌الله صمدیان» مستندساز و عکاس سرشناس ایرانی این جایزه را دریافت کرد.

بهترین بازیگر مرد:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «نوید محمدزاده» Navid Mohammadzadeh برای بازی در فیلم سینمایی «بدون تاریخ، بدون امضاء» No Date, No Sign به کارگردانی «وحید جلیلوند» از کشور ایران اهدا شد.

بهترین بازیگر زن:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «شونا ایجما» Shuna Iijima برای بازی در فیلم سینمایی «بد پوکی توکیو» Bad Poetry Tokyo به کارگردانی «آنشول چوهان» Anshul Chauhan از کشور ژاپن اهدا شد.

بهترین فیلمنامه:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به طور مشترک به «مارِک لِسکاک» Marek Leščák و «مارتین شولیک» Martin Šulík برای نوشتن فیلمنامه فیلم سینمایی «مترجم» THE INTERPRETER به کارگردانی «مارتین شولیک» محصول مشترک کشورهای اسلواکی، جمهوری چک و استرالیا تقدیم شد.

بهترین فیلمبرداری:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به «آلینا دوپلانتر» Alain Duplantier برای فیلمبرداری فیلم سینمایی خورشید» THE SOWER به کارگردانی «مارینه فرانسین» Marine Francen از کشور فرانسه اهدا شد.

جایزه خلاقیت:
جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایى به فیلم بلند «گل نساء» به کارگردانی «ستار چمنى‌گل» و با فیلمنامه «ویدا صالحی» از کشور ایران اهدا شد در بخش رقابتی اصلی «سینمای جهان» جشنواره، «محمد فکورى» با فیلمبردار فیلم سینمایی «درخت گلابی وحشی» The Wild Pear Tree به کارگردانی «نوری بیلگه جیلان» Nuri Bilge Ceylan از کشور ترکیه، کاندید دریافت جایزه بود.
در این بخش همچنین، جایزه ویژه خلاقیت در فیلم سینمایى به فیلم بلند «۱۴ جولای» (۱۴ تیرمه Tîrmeh) 14 July به کارگردانی «هاشم آیدمیر» Hashim Aydemir از کردستان ترکیه و با مدیریت فیلمبرداری «تورج اصلانی» تقدیم شد.

بخش رقابتی فیلم‌های انیمیشن:
اعضای داوران فیلم‌های انیمیشن و پویانمایی بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «پاولا اُرلیک» Paola Orlić ـ رئیس هیئت داوران و مدیرهنری جشنواره بین‌المللی فیلم «زاگرب» از کرواسی، «روانبخش صادقی» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده انیمشن از کشور ایران و همچنین «جیم جرمانوک» Jim Jermanok کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده از کشور آمریکا؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

بهترین فیلم:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «شب تولد» Her Birthday Night به کارگردانی «فرشاد محیطی» از کشور ایران اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای کُردی»:
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی «سینمای کُردی» سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «جیوتی میستری» Jyoti Mistry ـ رئیس هیئت داوران و محقق سینمایی و استاد دانشگاه از کشور آفریقای جنوبی، «نصرت ایمروس تیشا» Nusrat Imrose ـ بازیگر از کشور بنگلادش و همچنین «چاد» Chad ـ نویسنده و کارگردان؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

جایزه ویژه هیئت داوران:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «دریا موج موج می‌لرزد» The Sea Swells به کارگردانی «امیر غلامی» از کردستان ایران اهدا شد.

بهترین فیلم کوتاه سینمای کُردی:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «تاول» Blister به کارگردانی «مرتضی شمس» از کشور ایرن اهدا شد.

بخش رقابتی بین‌الملل فیلم‌های کوتاه:
اعضای داوران فیلم‌های کوتاه بخش رقابتی بین‌الملل سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «لیندا جامپوس اُلزویسکی» Linda Campos Olszewski ـ رئیس هیئت داوران، تهیه کننده و مدیرهنری از کشور آمریکا، «آکو عزیز میرزا» ـ کارگردان سینما از اقلیم کردستان و همچنین «جان هیرنیاک» ـ کارگردان سینما از کشور لهستان؛ برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

جایزه ویژه هیئت داوران:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «مادران لونا» Mothers of Luna به کارگردانی «آلیسیا آلبارس» Alicia Albares از کشور اسپانیا اهدا شد.

بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم کوتاه «پسر شتر» The Camel Boy به کارگردانی «شبنم زریاب» Chabnahme Zariab فیلمساز افغانی مقیم کشور فرانسه اهدا شد.

بخش رقابتی فیلم‌های مستند بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»:
اعضای داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» که عبارت بودند از: «محمدرضا اصلانی» ـ رئیس هیئت داوران، استاد دانشگاه و کارگردان سینما از کشور ایرانس، «گولبارا تولوموشوفا» Gulbara Tolomushova منتقد و نویسنده سینمایی از کشور قرقیزستان و همچنین «فرانک معین» Frank Mooein مستندساز و نویسنده، برندگان این بخش از جشنواره را به شرح زیر معرفی کردند:

بهترین فیلم مستند سینمای کُردی:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر، توسط «محمدرضا اصلانی» رئیس هیئت داوران فیلم‌های مستند بلند بخش رقابتی «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» به فیلم مستند «داده سلطنه» به کارگردانی «هادی احمدی» از کردستان ایران اهدا شد.

بهترین فیلم مستند سینمای جهان:
جایزه کاج زرین و لوح تقدیر این بخش از جشنواره به فیلم مستند «سه دوربین مخفی» ۳ Stolen Cameras محصول مشترک غرب مراکش و کشور سوئد اهدا شد.

اهدای جایزه توسط فاطمه معتمدآریا
دیپلم افتخار استعداد جشنواره، توسط «فاطمه معتمدآریا» بازیگر سرشناس سینما به فیلم کوتاه «خنده و فراموشی» (پیکه‌نین و بیرچوونه‌وه) Laughter & forgetting به کارگردانی «هوراز محمد» Hawraz Mohammed از اقلیم کردستان و فیلم کوتاه «چهره» Rumet به کارگردانی «کامران بیطاسی» Kamiran Betasi از اقلیم کردستان اهدا شد.

اکران ۱۴۶ فیلم از ۵۲ کشور جهان
سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت «فؤاد جلال» دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه، با ریاست «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت‌های برجسته سیاسی اقلیم کُردستان عراق، با مدیریت هنری «دانر عمر فارس»، با مدیریت برنامه‌ریزی جشنواره خانم «لینا رضا» و هم‌چنین به همت «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر حکومت اقلیم کُردستان عراق، وزارت فرهنگ و هنر و جوانان حکومت اقلیم کُردستان و اداره کل فرهنگ و هنر و جوانان استان سلیمانیه و با نمایش فیلم‌هایی از کارگردانان کشورهای مختلف جهان، از جمله؛ ایران، آمریکا، هندوستان، بلژیک، برزیل، ایتالیا، سویس، پرو، اسپانیا، کانادا، پرتغال، جمهوری چک، سوئد، فیلیپین، آرژانتین، فرانسه، دانمارک، مولداوی، بوسنی و هرزگوین، فلسطین، اسلوانی، کره جنوبی، ژاپن، روسیه، استونی، آلمان، کرواسی، اتریش، افغانستان، ایتالیا، یونان، ترکیه، فنلاند، مکزیک، عراق، اندونزی، ازبکستان، لبنان، قرقیزستان، هلند، صربستان، مالزی، مصر، گرجستان، بلغارستان، کانادا، صحرای مراکش، اقلیم کردستان و چندین کشور دیگر در دو بخش مسابقه اصلی «سینمای جهان» و بخش رقابتی «سینمای کُردی»، بخش «اکران ویژه»، بخش «ویژه کودکان» به همت جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان «پری جونس» در کشور آلمان و هم‌چنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست درباره ۱۰ جشنواره سینمای جهان؛ در روزهای ۱۸ تا ۲۴ مهر ماه (۱۰ تا ۱۶ اکتبر ۲۰۱۸) در ۵ سالن «سیتی سینما»، سالن سینما «سالم» و هم‌چنین در تالار «هنر» شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کُردستان عراق برگزار ‌شد.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.