اوضاع بازار و صنعت خودروی کشورمان شاید هیچ گاه به آشفتگی کنونی نبوده باشد. عدم فروش نقدی خودروسازان، افزایش افسارگسیختهٔ قیمت خودروها در بازار، قطع همکاری خودروسازان جهانی، کاهش تولید، بدهی به قطعه سازان و…، همه و همه شرایطی بحرانی را برای این صنعت رقم زده اند. در همین ارتباط، چند وقتی است جنجال های زیادی هم بر سر افزایش قیمت خودروهای تولید داخل وجود دارد و ایران خودرو و سایپا خواستار افزایش چشمگیر قیمت محصولاتشان هستند تا جایی که حتی شایعاتی مبنی بر تعیین قیمت خودروها به میزان پنج درصد زیر قیمت بازار هم منتشر شده است.

حال در شرایطی که هنوز تکلیف قیمت گذاری جدید خودروهای داخلی مشخص نشده و خودروسازان هم به بهانه هایی چون نبود قطعه و کاهش تولید، از فروش نقدی محصولات خود خودداری کرده و صرفاً اقدام به پیش فروش های طولانی مدت می کردند، ایران خودرو در اقدامی عجیب برای تعدادی از محصولات طرح فروش نقدی با تحویل ۱۵ روزه ارائه کرده است. در این طرح، فروش نقدی چهار خودروی پژو پارس LX اتوماتیک، دانگ فنگ S۳۰، تندر پیکاپ و وانت آریسان از روز شنبه آغاز خواهد شد.

فروش نقدی تعدادی از محصولات ایران خودرو با قیمت های فضایی!

اما نکتهٔ جالب و البته بسیار عجیب در این طرح، قیمت هایی است که ایران خودرو برای این چهار محصول اعلام کرده است. در این طرح، قیمت پارس اتوماتیک ۸۳ میلیون تومان و تندر پیکاپ ۷۷ میلیون تومان اعلام شده است که افزایشی در حدود دو برابر را نسبت به قیمت های کارخانه ای قبلی نشان می دهد. این قیمت های گزاف به نوعی شایعات تعیین قیمت خودروهای داخلی بر مبنای پنج درصد زیر قیمت بازار را تأیید کرده است. این در حالی است که چندی پیش این شایعات قویاً توسط مسئولان مرتبط تکذیب شده بود. حال مشخص نیست ایران خودرو با چه مجوزی قیمت این محصولات را تا دو برابر افزایش داده است.

فروش نقدی تعدادی از محصولات ایران خودرو با قیمت های فضایی!

از سوی دیگر، فروش نقدی این خودروها با تحویل ۱۵ روزه نشان می دهد ایران خودرو (و همین طور سایپا) در انبارهای خود خودرو برای عرضه دارد و عدم عرضهٔ محصولات صرفاً به خاطر افزایش قیمت است نه بهانه هایی مثل نبود قطعه. این در حالی است که این روزها حتی محصولات پیش فروشی هم با تأخیرهای زیادی تحویل داده می شوند؛ بنابراین احتمالاً به زودی سایر محصولات ایران خودرو هم با افزایش قیمت، مثل سابق به صورت نقدی عرضه خواهند شد اما این بار با دو برابر قیمت!

فروش نقدی تعدادی از محصولات ایران خودرو با قیمت های فضایی!

در این طرح فروش نقدی اما خودروی جدید بنام S۳۰ هم دیده می شود. این خودرو در اصل نسخهٔ سدان H۳۰ کراس است که از چند وقت پیش زمزمه های عرضهٔ آن به گوش می رسید و حالا نهایتاً راهی خطوط تولید ایران خودرو شده است. S۳۰ از لحاظ پیشرانه، گیربکس، تجهیزات و… کاملاً با H۳۰ کراس یکسان است. لیست تجهیزات اعلامی ایران خودرو برای S۳۰ شامل مواردی چون ترمزهای دیسکی در هر چهارچرخ، سیستم تهویهٔ اتوماتیک، نمایشگر ۶.۵ اینچی لمسی و دوربین دید عقب می شود که هیچ تفاوتی با H۳۰ کراس ندارد. البته درحالی که H۳۰ کراس به چهار ایربگ مجهز است، برای S۳ تنها دو ایربگ در نظر گرفته شده است.

فروش نقدی تعدادی از محصولات ایران خودرو با قیمت های فضایی!

قیمت اعلامی S۳۰ اما حتی از دو محصول قبلی هم عجیب تر است زیرا ایران خودرو برای این سدان چینی قیمت باورنکردنی ۱۴۱ میلیون تومان را اعلام کرده است آن هم درحالی که نسخهٔ هاچ بک آن هم اکنون با قیمتی در حدود ۸۸ تا ۹۰ میلیون تومان در بازار معامله می شود. بر این اساس، واقعاً مشخص نیست که ایران خودرو با چه معیاری قیمت یک سدان قدیمی و بی کیفیت چینی را بیش از ۵۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت بازار نسخهٔ هاچ بک آن اعلام کرده است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.