بسیاری بر این باور هستند که توسعه ی هوش مصنوعی می تواند به برهم خوردن نظم بازار کار منجر شود؛ چرا که ممکن است در آینده وظائفی همچون حسابداری، برنامه ریزی های تبلیغاتی، گزارشگری و… به رایانه ها واگذار شوند. ولی در نقطه ی مقابل، در برخی حوزه ها نیاز زیادی به استفاده از هوش مصنوعی احساس می شود. یکی از حوزه هایی که عمیقا نیازمند به کارگیری هوش مصنوعی است، حوزه ی سلامت است.

هرچند از چین با عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان یاد می شود؛ اما کشور اژدهای سرخ با مشکلات جدی در رابطه با کمبود منابع پزشکی روبه رو است. براساس داده های جمع آوری شده توسط سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، در حال حاضر به ازای یک هزار شهروند چینی، تنها ۱.۸ پزشک در این کشور مشغول به کار هستند. این در حالی است که این رقم برای ایالات متحده معادل ۲.۴ پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است. میانگین تعداد پزشک به هر ۱۰۰۰ نفر برای ۳۶ کشور عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی هم برابر با ۳.۴ پزشک است.

هوش مصنوعی

کمبود پزشک در چین بدین معنی است که جمعیت کنونی پزشکان با فشار کاری فزاینده ای برای رسیدگی به وضعیت سلامتی بیماران روبه رو هستند؛ معضلی که اغلب منجر به تشخیص های اشتباه می شود. همین مسئله مهندسان را بر آن داشته تا در اندیشه ی استفاده از یادگیری عمیق و هوش مصنوعی برای تحلیل تصاویر پزشکی باشند. بنابر پیش بینی های محققان IDC، ارزش بازار تشخیص های پزشکی با هوش مصنوعی در چین، در سال ۲۰۱۷ از مرز ۲۷ میلیون دلار گذشته است و تا سال ۲۰۲۲ از مرز ۸۷۰ میلیون دلار هم عبور خواهد کرد.

کمبود پزشک یکی از مشکلات اصلی سیستم بهداشتی چین است

یکی از بازیگران نوپا در این بازار، شرکتی موسوم به ۱۲Sigma در سن دیه گو است که توسط دو مهندس سابق کوالکام تأسیس شده و اکنون دارای تیم های تحقیقاتی در چین است. این شرکت، در برخی رقبای چینی نظیر Yitu، Infervision و تعداد دیگری از شرکت ها به کمک پزشکان می آیند تا در آزمایش ها و تصاویر پزشکی، سلول های سرطانی را شناسایی کنند. مابین ماه های ژانویه تا مه سال گذشته، برخی از شرکت های چینی فعال در این حوزه توانسته اند سرمایه ای بالغ بر ۱۰ میلیون یوآن (۱.۴۸ میلیون دلار) را به دست آورند. مجموعه ی ۱۲Sigma هم به تنهایی توانسته در دور دوم جمع آوری سرمایه، مبلغی در حدود ۲۰۰ میلیون یوآن (۲۹.۶ میلیون دلار) را به دست آورد. علاوه بر این، ۱۲Sigma مصمم است تا با جمع آوری سرمایه ی بیشتر، تیم فروش خود را گسترش داده و محصولات جدیدی را توسعه دهد.

ژونگ زینگ / Zhung Xing

ژونگ زین، مدیرعامل و بنیان گذار ۱۲Sigma

ژونگ زین، مهندسی که در سال ۲۰۱۵ پست مدیریتی خود در کوالکام را رها کرد تا ۱۲Sigma را تأسیس کند؛ در این رابطه می گوید:

سال ۲۰۱۵ برای هوش مصنوعی، مانند سال ۱۹۹۵ برای اینترنت بود؛ شروعی برای یک دگرگونی عظیم.

امروزه هوش مصنوعی به هر حوزه ای از زندگی نفوذ می کند؛ برای مثال می توان به امنیت عمومی، خودروهای خودران، کشاورزی، آموزش و اقتصاد اشاره کرد. اما دراین میان، ژونگ تصمیم گرفت تا در حوزه ی سلامت شانس خود را امتحان کند.

این مدیر در ادامه می گوید:

در اغلب صنایع، ممکن است هوش مصنوعی در دسترس باشد؛ اما هیچ مشکل حیاتی برای حل کردن وجود ندارد. در آن حوزه ها شما در حال ایجاد نوعی تقاضای جدید هستید. اما در حوزه ی سلامت یک مشکل واضح وجود دارد. در این حوزه با این نیاز سر و کار داریم که چگونه به نحوی کارآمد بیماری ها را تنها با دیدن یک تصویر پزشکی شناسایی کنیم.

هوش مصنوعی پزشکی / Medical AI

شرکت های مختلفی در حوزه ی سلامت در چین سرمایه گذاری کرده اند

گائو داشان، محقق دیگری بود که در کوالکام از نزدیک با ژونگ کار کرده بود و پس از شروع فعالیت ۱۲Sigma به سرعت به همکار  خود پیوست. شایان ذکر است که گائو در کوالکام در زمینه هایی مانند بینایی ماشین و یادگیری عمیق فعالیت می کرد. این دو مهندس هردو از دانشگاه معتبر سینگ هوا فارغ التحصیل شده بودند همین مسئله هم دلیل دیگری برای نزدیک شدن این دو متخصص به یکدیگر بود.

جدا از انگیزه های مالی، این دو مهندس احساس می کردند که با ورود به پنجمین دهه از زندگی شان، باید کسب وکار خودشان را شروع کنند. ژونگ که با افزایش سن متوجه افزایش آسیب پذیری در زندگی شده بود، در این رابطه می گوید:

ما برای پیوستن به دوره ی اوج اینترنت (در دهه ی ۹۰) بیش از اندازه جوان بودیم. [اما] اگر در عصر هوش مصنوعی چیزی را ایجاد نکنیم، فرصت کارآفرین شدن را از دست خواهیم داد. ما دوستان و اقوامی را می بینیم که تشخیص سرطان در آن ها بیش از اندازه به تعویق می افتد و به همین دلیل جان خود را از دست می دهند. هرچقدر بیشتر با چنین مواردی روبه رو می شوم، احساس می کنم بیشتر باید در حوزه ی سلامت درگیر شوم و دین خود را به جامعه ادا کنم.

بیمارستان / Hospital

نظام بیمارستانی طبقاتی در چین

هرچند ۱۲Sigma و دیگر شرکت ها با کمک الگوریتم های پیشرفته ی تصویربرداری حرکت خود را به سمت جلو پیش می برند؛ اما چالش اصلی متقاعد کردن مجموعه ی درهم تنیده ی ارگان های بهداشتی در چین است تا حاضر شوند برای فناوری های مدرن هزینه ای پرداخت کنند. برای مثال، شرکت چینی Infervision برنامه نویسان و تیم های فروش را در بیمارستان ها مستقر کرده تا از نزدیک با پزشکان در ارتباط باشند و از نیازهای آن ها آگاه شوند. ۱۲Sigma هم برای انجام این کار از همین راهبرد استفاده می کند.

بیمارستان ها در چین به سه دسته ی درجه یک، دو و سه تقسیم می شوند. ژونگ در رابطه با بیمارستان های درجه یک در نظام بهداشتی طبقاتی چین می گوید:

مولفه های اقتصادی در هر منطقه [از چین] متفاوت هستند. ما باید اعتماد پزشکان محلی را به دست آوریم. به همین دلیل هم هست که کان بخش خرید را از میان مردم بومی استخدام می کنیم؛ این شالوده ی کار ما را تشکیل می دهد. سپس کار خود را با همکاری با بیمارستان های محلی شروع می کنیم. اگر بتوانیم با این بیمارستان های [درجه یک] وارد همکاری شویم، برند ما تقویت می شود و قدرت چانه زنی ما در مذاکره با بیمارستان های کوچکتر هم افزایش پیدا می کند.

به همین دلیل، تمامی شرکت های فعال در زمینه ی استفاده از هوش مصنوعی در حوزه ی پزشکی روی بیمارستان های درجه یک چین متمرکز شده اند. حتی Tencent هم با واحد اختصاصی تصویربرداری پزشکی خود موسوم به Miying روی این بیمارستان ها متمرکز شده است و ۱۲Sigma هم از این قاعده مستثنی نیست. اما در وضعیت کنونی، هیچ کدام از شرکت ها هزینه ای از این بیمارستان های درجه ی یک دریافت نمی کنند، چرا که این بیمارستان ها با پیشنهاد ها متعددی از سوی شرکت های مختلف روبه رو هستند و به راحتی می توانند شرکت هایی همچون ۱۲Sigma را با شرکت دیگری جایگزین کنند.

تصویربرداری پزشکی / Medical Imaging

به جای آن، ۱۲Sigma برای کسب درآمد توجه خود را به سمت بیمارستان های درجه دو معطوف کرده است. براساس تحقیقات انجام شده توسط کمیسیون ملی سلامت و برنامه ریزی خانواده، در ماه آوریل سال ۲۰۱۸، حدود ۳۰ هزار بیمارستان در چین فعالیت داشتند که از این میان ۲٫۴۲۷ بیمارستان در رده ی بیمارستان های درجه یک قرار می گرفتند. تعداد بیمارستان های درجه دو هم ۸٫۵۲۹ مورد است و همین بیمارستان ها هستند که خدمات خود را به جمعیت بزرگتری از بیماران ارائه می کنند. ۱۲Sigma معتقد است که با فروش سخت افزار و دریافت هزینه های تعمیر و نگه داری در آینده، می تواند بیشترین فروش را در میان همین بیمارستان ها تجربه کند.

در عین حال، تعداد بیمارستان های درجه سه در چین ۱۰٫۱۳۵ مورد است؛ اما اکثر این بیمارستان ها در مرکز شهرهای کوچک واقع شده اند و فاقد توانایی مالی لازم برای خرید تجهیزات سخت افزاری از شرکت هایی همچون ۱۲Sigma هستند. به همین دلیل، این شرکت در نظر دارد تا به جای دریافت تمام هزینه ی تجهیزات از این بیمارستان ها، تجهیزات را در اختیارشان قرار دهد و به ازای هربار استفاده از تجهیزات، هزینه ای را دریافت کند.

تاکنون شرکت نوپای ۱۲Sigma امکان آزمایش مجانی خدمات خود را برای ۲۰۰ بیمارستان در سراسر چین فراهم کرده است. همچنین، این شرکت توانسته ۱۰ نمونه از تجهیزات سخت افزاری خود را به فروش برساند؛ فروشی که تنها چند صد هزار دلار درآمد را برای این شرکت رقم زده است. لیکن بنابر گفته های گائو، بسیاری از رقبا موفق به فروش همین تعداد دستگاه هم نشده اند. در این مرحله، نکته ی کلیدی جمع آوری داده های کافی به منظور بهبود الگوریتم های مورد استفاده است؛ تا جایی که بیمارستان ها متقاعد شوند خدمات و سخت افزار ارائه شده ارزش هزینه کردن را دارند. هدف کنونی این شرکت رسیدن به درآمد ۱۰۰ میلیون یوآنی (۱۴.۸ میلیلون دلاری) در سال ۲۰۱۹ و جبران هزینه های اولیه تا سال ۲۰۲۰ است.

اسکن مغز / Brain Scan

قوانین حفاظت از داده های شخصی در چین سختگیرانه نیستند و همین مسئله به شرکت ها اجازه می دهد تا به آسانی به تصاویر پزشکی بیماران دسترسی پیدا کنند؛ کاری که انجام آن در کشورهای غربی مشکل است. به گفته ی گائو، کار کردن با بیمارستان های ایالات متحده به خاطر قوانین حفاظت از حریم خصوصی «بسیار سخت» است. دیدگاه چینی ها و آمریکایی ها در رابطه با هوش مصنوعی هم متفاوت است. درحالی که چینی ها هوش مصنوعی را به عنوان راهکاری برای حل معضل کمبود پزشک به حساب می آورند؛ نگاه آمریکایی ها به این فناوری بیشتر تجاری است.

گائو در این رابطه می گوید:

حوزه ی سلامت در ایالات متحده محوریت تجاری بیشتری دارد. اگرچه ممکن است پزشکان آمریکایی در رابطه با استفاده از هوش مصنوعی محافظه کارانه تر از همتایان چینی شان عمل کنند؛ اما اگر ثابت کنیم که دستگاه های ما سود مالی را افزایش می دهند، موجب کاهش تشخیص های اشتباه می شوند و هزینه های پرداخت شده توسط شرکت های بیمه را کاهش می دهند، شرکت های فعال در حوزه ی سلامت علاقه مند خواهند شد تا این دستگاه ها را امتحان کنند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای سهیل موزیک | دانلود آهنگ جدید با متن محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.